Ханукальний калейдоскоп: духовні коштовності свята

Хануку відзначають 25 числа єврейського місяця Кіслева. Згідно з традицією, євреї влаштували свято через день після закінчення війни, коли всі воїни встигли трохи відпочити. Традиція говорить нам про те, що коли відбувається військова перемога, в той же самий час для твого супротивника ця поразка, і не можна радіти горю іншого, потрібно радіти тільки тому, що хорошого дала тобі ця перемога. Євреї раділи не тому, що вони вразили еллінів, а тому, що вони знову здобули свободу духу і свободу проходження своєї традиції. Саме слова Ханука перекладається як «оновлення» або «новосілля». На згадку про відновлення храмової служби і наведення порядку в Храмі.

Чудес в Хануки кілька: по-перше, саме «очевидне» чудо це чудо горіння масла. Адже якщо зрозуміло, що зазвичай такого глечика вистачало для горіння світильника протягом одного дня, то якщо він горів цілих 8 днів - і дитині зрозуміло, що це чудо. Його не було пояснити законами фізики. По-друге, менш «очевидне» чудо це чудо перемоги маленького відрада Маккавеїв над великою грецькою армією. Сім'я Маккавеїв та їх соратники боролися за духовну незалежність свого народу і просто не могли не перемогти, тому що інакше єврейська культура була б знищена. І це теж диво. Чудо, коли сили духовні стають фізичними, бо інакше разом з фізичною поразкою треба ще врахувати духовне знищення.

Ханука відзначається протягом тижня. Всі єврейські свята починаються з вечора. Кожен Ханукальний вечір запалюється великий свічник-Ханукія, в якому є 8 свічок (і одна допоміжна, якій запалюють всі інші). У перший вечір запалюють одну свічку, у другій вечір дві і так далі, до восьмого дня, коли запалюють всі 8 свічок. Наші мудреці кажуть, що ми повинні збільшувати в світі світло, а разом з ним все найдобріше і чудове, тому кожен наступний день свята ми запалюємо на одну свічку більше.

Ханука - це дуже дитячий і, напевно, самий улюблений дітьми свято. По-перше, тому що це свято чуда і з дітьми багато говорять про чудеса, роблять подарунки і дарують солодощі. По-друге, запалювання свічок, феєрверки та інші вогненно-світлові розваги дуже полюбляють діти і приносять в будинок атмосферу свята і чудес протягом усього тижня. Одна з головних «дитячих» традицій свята це гра в савівон (іврит) або дрейдл (ідиш). Савівон це чотиристороння дзига, на сторонах якої написані перші літери івритського вираження «Диво велике сталося ТАМ (тобто в Ізраїлі)», якщо ж діти грають в дрейдл в Ізраїлі то вираз звучить як «Диво велике сталося ТУТ».

Гра в савівон це маленьке казино, всі гравці роблять ставки (цукерки, шоколадні або справжні монетки) і в залежності від того, яка буква абревіатури випадає кожному з учасників, він або забирає весь банк, або половину, або передає хід наступному, або ставить монетку в банк. Важливий педагогічний аспект Хануки це те, що кожен день свята прийнято дарувати дітям трохи грошей для того, щоб діти вчилися ними користуватися. Частину вони можуть витратити на гру в дрейдл, частину зберегти для себе, частина обов'язково повинна бути віддана в якості цдаки (єврейська благодійність на потреби громади).

На наш погляд, це надзвичайно важливо, оскільки цдака витрачається на потреби тих, хто гостро потребує допомоги. І ми, МБФ «Єврейський Хесед «Бней Азріель» знаємо це на власному досвіді. Тому бажаємо кожному єврею щоб усе у житті йшло як по маслу, а ваші добрі справи множилися у життях інших людей як світло! Хаг Ханука самеах!