Суботи Мої будете пильнувати ...

Єврейський Шаббат, сьомий день тижня – день спокою і радості, присвячений Г-ду. Святість сьомого дня була відкрита Ізраїлю під час блукань по пустелі після виходу з Єгипту. За біблійними переказами, у відповідь на нарікання голодних ізраїльтян Б-г дав їм манну; при цьому Він звелів, щоб кожен день ізраїльтяни заготовляли денну порцію, а в шостий день – подвійну, щоб вистачило і на сьомий день, в який манна НЕ буде послана; і Мойсей сповістив народу, що сьомий день - «святий Шаббат Г-нь» (Вих. 16: 4-30).

Зустріч Шаббата – традиція, що йде корінням в глибоке минуле. Це святковий день. Співробітники і підопічні МБФ «Єврейський Хесед «Бней Азріель» дотримуються єврейської традиції, в тому числі пов'язаної з шаббаомт. Ми, як і всі євреї, на честь цього дня одягаємо святковий одяг відповідно кашруту. Як відомо, в скинії заповіту, а згодом в єрусалимському Храмі, шаббатній ритуал супроводжувався принесенням в жертву двох ягнят на додаток до щоденної ранкової жертві всепалення і вечірньої жертви, оновленням хлібів і скликанням «священного зборів» народу. Ягнят в жертву ми не приносимо, але у нас обов'язково є невід'ємні атрибути – стіл, покритий скатертиною, дві запалені свічки, хала і виноградний сік (замість вина).

Шаббат, згідно з єврейською традицією, настає з заходом сонця в п'ятницю. За 18 хвилин до заходу сонця жінка (зазвичай дружина глави сім'ї) повинна запалити щонайменше дві суботні свічки, з яких одна відповідає віршу «пам'ятай день суботній» (Вих. 20: 8), а інша - «Стережися день суботній» (Втор. 5:12). Ось і наші співробітниці - Олена Вінн та Ірина Сидорівська - запалюють свічки і вимовляють благословення: «Благословен єси, Г-дь, Б-г наш, Владика Всесвіту, Який освятив нас своїми заповідями і заповів нам запалювати суботні свічки». Після того, як свічки запалені, ми вітаємо один одного словами «Шаббат шалом!» А потім, після Кідушу, який проводить Боря Стругацький, і обмивання рук, на трапезі ми присвячуємо час урокам Тори, розмовляємо на теми, які допомагають нам краще розкрити багатство духовного світу іудеїв. Якою тихою радістю і умиротворенням тоді світяться обличчя всіх присутніх! Яка теплота, дружня увага та повага в спілкуванні! Недарма Шаббат називають смаком майбутнього Миру ... Але подібно до того, як смак будь-якого делікатесу, скільки про нього не розповідай, не можна зрозуміти, поки сам його не взнаєш, так само й суттю Шаббата. В кінцевому рахунку, найправильніший відповідь на питання, що таке Шабат, – це «Спробуйте!» Чекаємо на вас, дорогі друзі!

Шаббат Шалом!

Читай також

Архів